Zielony Listek

Naklejki z zielonym listkiem dla kierowców

Zielone listki będa obowiązkowe od 4 czerwca 2018.
Okres próbny dla kierowców

Już od 4 czerwca 2018 zmieniają sie w znaczący sposób przepisy. Młodych kierowców kategorii B obowiązywał będzie tzw. okres próbny. Jedną z podstawowych konsekwencji wprowadzanej zmiany jest wymóg umieszczania na pojeździe dwóch naklejek lub przyssawek z zielonym listkiem - na przedniej oraz tylnej szybie. Wymóg ten będzie obowiązkowy dla wszystkich, którzy uzyskali prawo jazdy kat. B po dniu 4 czerwca 2018. Zielone listki nie są nowością, obowiązywały już ok. 30 lat temu.

W jakim celu zielony listek? Wymóg zielonych listków na pojazdach ma kilka powodów. Po pierwsze wyraźnie wskazuje na pojazd, którym porusza się kierowca, który świeżo uzyskał uprawnienia. Po drugie listek na szybie jest znakiem rozpoznawczym dla służb kontrolnych, które wiedzą, że osobę poruszająca się takowym pojazdem obowiązują trochę inne przepisy niż starszych stażem kierowców.

Przez jaki czas należy mieć naklejony lub przyczepiony zielony listek? Obowiązek przyczepiania zielonego listka obowiązuje przez okres 8 miesięcy licząc od dnia wydania prawa jazdy.

Jakie są dopuszczalne formy zielonego listka? Dopuszczalne są wyłącznie naklejki lub przyssawki. Co więcej muszą być one w pełni zgodne z obowiązującym wzorem określonym w przepisach, zatem nie może to być byle jaka naklejka kupiona gdzieś w supermarkecie itp. Musi ona spełniać wymagania co do rozmiaru, koloru oraz kształtu. Wymiary są konkretnie określone (niektóre media błędnie podają że wymiar ma być "minimum 11 cm" - nie jest to prawdą, przepisy nie mówią o żadnym "minimum", ale podają konkretne wymiary naklejki, przyssawki oraz symbolu na nich umieszczonego. Takie naklejki i przyssawki kupisz w naszym sklepie.

Czy wzór na naklejce może być dowolny? Dopuszczalne są jedyne wzory naklejki i przyssawki określone w załączniku do ustawy. Naklejka z zielonym listkiem oraz przyssawki musza mieć konkretny kształt, wymiary, symbol itd. Zapraszamy do naszego sklepu.

Jak długo będzie obowiązywał okres próbny? Okres próbny trwa w normalnym przypadku 2 lata od dnia wydania prawa jazdy, jednak może byc przedłużony dla osób, które popełnią 2 wykroczenia w ciągu pierwszych 2 lat posiadania uprawnień.

Czy okres próbny dotyczy wszystkich kategorii prawa jazdy? Nie, okres próbny obowiązuje wyłącznie la uprawnień dla kategorii B i to uzyskiwanych po raz pierwszy.

Co może, a czego nie może kierowca w okresie próbnym? Jest kilka wymogów wobec świeżych kierowców. Nie licząc zielonych listków, wymagane są dodatkowe szkolenia specjalistyczne, które "świeży" kierowca ma obowiązek odbyć pomiędzy 4 a 8 miesiącem licząc chwili otrzymania prawa jazdy. Zasadniczo ustawa określa są dwa szkolenia: Pierwszy to kurs dokształcający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, natomiast drugi to praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Jeden kurs będzie odbywał się w WORD-ach, drugi w specjalistycznych ośrodkach do tego celu przeznaczonych. Każdy nowy kierowca w ciągu 8 miesięcy musi uzyskać zaświadczenia potwierdzające ukończenie wymienionych kursów oraz przedłożenie ich w starostwie.
Co więcej, w ciągu owych 8 miesięcy młody kierowca nie może przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeśli znaki lub przepisy pozwalają na wyższą prędkość. Dodatkowo przepisy zabraniają podejmowania pracy zarobkowej jako kierowcy pojazdu kat. B (kurierem, dostawca itd.) oraz osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym w kat. B (np. odpada zawód taksówkarza).

W jakich sytuacjach okres próbny może zostać przedłużony? Sytuacja, w której okres próbny może być przedłużony to popełnienie dwóch wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub wyrokiem sądu. Dwa mandaty za nadmierną prędkość, nieprzestrzeganie zakazów czy jakiekolwiek inne wykroczenia spowodują że okres zostanie przedłużony o kolejne 2 lata.

Czy zielony listek jest obowiązkowy i co grozi za jego brak? Zielone listki są obowiązkowe od 4 czerwca 2018, za ich brak grozi mandat.